Tapetowanie ścian - to nie jest trudne!

Tapetowanie ścian - to nie jest trudne!

Remontując dom czy mieszkanie, warto pomyśleć o tapecie na ściany. Tapetowanie nie jest trudne i można wykonać tę czynność samemu. Podczas tapetowania nie musimy czekać, aż wyschnie farba. Dlatego nie musimy wąchać takiego zapachu intensywnego.

Przed tapetowaniem należy jednak przygotować odpowiednio ścianę. Powinna ona być dobrze osuszona, gładka i bez żadnych zanieczyszczeń. Najlepiej oczyścić ją z tapet lub farb. W tym na pewno nam pomoże specjalny płyn i szpachelka. Płyn idealnie usuwa pozostałości, nie niszcząc podłoża. Płyn ten nanosi się za pomocą pędzla lub spryskiwacza w miarę równomiernie. Poczekać wystarczy 15 minut i przystąpić do ściągania. Wyczyszczoną ścianę najlepiej przemyć na sam koniec wodą z mydłem lub innym detergentem. Na sam koniec wystarczy zagruntować powierzchnię unigruntem lub rozcieńczonym klejem do tapet.

Klej powinniśmy wybierać odpowiedni do tapety. Na naszym rynku, możemy spotkać się z wieloma różnymi klejami do tapet. W sklepie na pewno nam doradzą jaki, klej najlepszy będzie do naszego wnętrza. Przed każdym zastosowaniem tapet warto przeczytać instrukcje jego nakładania.

Jak nałożyć klej na tapetę?

Klej na tapetę można nałożyć na dwa sposoby:

- poprzez smarowanie i naklejenie – dotyczy to tapet: papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych

- poprzez umieszczenie kleju na ścianę i klejeniu na ścianę – dotyczy to tapet: fizelowanych.

Tapetowanie zaczynamy od okna lub drzwi. Należy najpierw narysować linie na ścianie prosto, od której potem zaczynamy naklejać tapetę. Po nałożeniu paska tapety na ścianę należy wałkiem lub szczotką wyrównać ją, aby nie wyszły pęcherzyki. Podczas kładzenia tapety, można wykonać małą korektę, lecz od razu po naklejeniu.

Szczególnie trudne miejsca do tapetowania

Szczególnie trudne miejsca do tapetowania to:

 

- drzwi – najlepiej pas tapety podzielić na wysokość poziomej górnej krawędzi ościeżnicy drzwi i dociskać ją przy pionowej krawędzi zewnętrznej ościeżnicy a pozostałości odcinamy.

- gniazdka – tapetę nakładamy na ścianę wraz z gniazdkami. Na samym końcu nacinamy delikatnie krzyżyk na elemencie i wycinamy otwór nożykiem.

- kąty – duży pas tapety nie może być nakładany na kąt. Najlepiej nakładać go w mniejszych częściach dopasowanych do kąta.

- kaloryfery – naklejamy tapetę nie więcej niż 10-20 cm za grzejnikiem.

- okna – wszystko zależy, jakie mamy okna i co wokół nich. Jeżeli białe ściany warto także wokół rogów ram okna wykończyć je tapetą.

- sufit – mało co kiedy klejony jest sufit, ale jeżeli już chcemy to wykonać, to zaczynajmy układanie ze światłem w kierunku okna.

Jak widać, nie jest to trudne, a na pewno zaoszczędzi pieniądze, bo wykonamy to sami.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl